Strösked, Carl Fridolf Ekholm (1862-1900) Helsingfors, invändigt förgylld, längd 19,5 cm.
Strösked, Muslan-serien, invändigt förgylld, längd 18 cm.
Förläggare, Auran Kultaseppä, Åbo, längd 29,5 cm.
Gravering. En strösked med intryckningsskador. Bruksslitage, smärre repor.