MORTEL samt RYKTKAM, gjutjärn respektive metall, 17/1800-tal.

Mortel med två hänklar, cylindrisk form, höjd 10cm, pistill/stöt längd 20cm. Kam med motiv av figur samt häst, längd 13,5cm.

Bruksslitage. Märken och repor. Kant och naggstöt. Något anulpet. Avslag på pistill samt kamtänder.

Enligt uppgift funna vid Vinäs slott, Kalmar län.

Utropspris
1 500 SEK