Steve Schapiro

(USA, Född 1934)
Steve Schapiro
(USA, Född 1934)

STEVE SCHAPIRO, fotolitteratur, "The Godfather Family Album", Special edition, första upplagan, numr 1181 av 1200, sign.

Halvfranskt band, rygg med brunt läder och mörkröda textilklädda sidor. Konstbok förpackad i brun textilklädd kassett. Taschen America Lic, 2008. Signerad av "Steven Schapiro".

Kassett med obetydligt slitage.

Konstnär

Steve Schapiro är känd som fotograf och har arbetat som filmfotograf på över 200 Hollywoodfilmer. Han har gjort numera klassiska porträtt av rockstjärnor, filmstjärnor och politiker från 1960- och 70-talen: Midnight Cowboy, Taxi Driver och Gudfadern del III. Schapiro är även känd som dokumentärfotograf och har skildrat narkotikamissbruk, medborgarrättigheter och presidentkampanjer. Han har porträtterat idag världsberömda artister som René Magritte, Robert Rauschenberg och Andy Warhol.

Utropspris
28 000 SEK