APOTEKSSKRIN, 1800-talets början.

Skrin klätt med grönt läder. Invändigt med fack för 24 olika glasbehållare. Botten med utdragbart fack innehållande våg, måttspade i ben samt ask med metallvikter med texten "MedicinalWigter". Lockets insida med handskriven förteckning över de olika medicinerna. Längd 28, höjd 19 cm. Nyckel finns.

Slitage. Smärre sprickor. 6 glasbehållare saknas, flera behållare med nagg. Bottens utdragslåda saknar draghandtag.

Utropspris
4 000 SEK