MÄRTHASKOLAN Boutique, klänning 1970-tal.

Röd ullblandning med svart grafiskt mönster. Rak modell med knytband i halsen, plisserad nederdel samt lång ärm. Knappar fram. Etikettmärkt: "HKH Hertiginnans av Västerbotten Hovleverantör Märthaskolans boutique STOCKHOLM". Storlek ca 40. Längd mitt bak 115 cm, ärmlängd 55cm, bystvidd 96 cm.

Obetydligt slitage.

Utropspris
1 500 SEK