PARTI EMALJ och CLOISONNÉ, 9 delar, Kina, 1900-tal.

Tre koppar i emalj, konturerad form, bemålade med motiv av figurscener. Höjd ca 3 cm.
Miniatyrbricka i emalj, konturerad form, bemålad med motiv av figurscen. Längd ca 9,5 cm.
Två fingerborgar i cloisonné, motiv av blommor respektive fåglar. Höjd ca 2 cm.
Ask med hexagon form, motiv av fåglar. Längd ca 4 Höjd ca 1,5 cm.
Fodral till tändsticksask, cloisonné med motiv av drake. Längd 6 cm.
Vas, balusterformad, cloisonné. Motiv av blommor. Höjd 8 cm.

Slitage. Repor. Nagg. Emaljarbeten med omfattande skador, färgbortfall.

Utropspris
1 500 SEK