Johan Fredrik Martin

(Sverige, 1755-1816)
Johan Fredrik Martin
(Sverige, 1755-1816)

JOHAN FREDRIK MARTIN, etsning, efter målning av Elias Martin, daterad 1777 i plåten.

Lummigt landskap med figurer och båt. "Dedie a sa majeste le roy par son tres humble tre obeissant tres fidele serviteur & sujet". Plåtstorlek ca 49 x 36,5.

Ej examinerad ur ram. Gulnad. Något vågigt blad.

Liljevalchs konsthall 1950.

Gripsholm inventarienummer 513.

Utropspris
1 500 SEK