PARTI TENN, 3 delar, Mathias Norling, Jönköping (verksam 1828-52/66) samt Anders Morström, Säter, (verksam 1769-78).

1 st skänkstop samt 1 st stop av Mathias Norling, Jönköping, 1830 samt 1846. Höjd ca 19-21 cm.
Ett lock med relief av Karl XIV Johan. 1 st fat av Anders Morström, Säter (otydlig årsstämpel). Diameter ca 35 cm.

Slitage, repor, smuts, bucklor. Sprickor på fatet.

Bruzelli, Birger, Tenngjutare i Sverige under kontrolltiden 1754-1912: verksamhet, föremål, stämplar samt upplysningar om äldre mästare, Forum, Stockholm, 1967, sid 407.

Anders Morström flyttade sedan till Falun 1778 där han hade sin produktion 1778-84/87.

Utropspris
1 500 SEK