Skultuna Messingsbruk

(Sverige, 1607-)
Skultuna Messingsbruk
(Sverige, 1607-)

KARAFF samt SUPKOPPAR, 4 st, mässing, Pierre Forssell, Skultuna.

Karaff med triangelform, med lock delvis i mörkbetsat trä. Supkoppar höjd ca på karaff ca 19 cm, höjd på supkoppar ca 3 cm.

Både karaff och supkoppar med slitage, märken samt repor, varav de mest framträdande på undersidan. Handtag delvis missfärgat (på trädel).

Utropspris
2 000 SEK