SKRIN, empir, 1800-talets början.

Lönnrot. Bronsbeslag i form av ymnighetshorn, urnor och blomster. Dubbla lock, det översta låsförsett med underliggande fack.
Bredd 30 cm, djup 23,5 cm, höjd 11 cm Nyckel finns.

Fanerskador, sprickor, kompletteringar. Klädseln invändigt märkbart sliten.

Utropspris
150 EUR