DEKORATIONSFAT, alabaster, renässansstil. 1800-tal.

I spegeln sju st. profiler i relief mot svart fond, bl.a. Dante och Boccaccio. Hänklarna med skuret blomstermotiv, brättet med graverad dekor. Bredd 33 cm.

Kantnagg. Avslag och lagningar på en hänkel.

Utropspris
150 EUR