Monogram för "Svenska Tobaks Monopolet" STM på föremålen. Gräddkanna. höjd 7,5. Uppläggningsskålar, diameter 16-24- Uppläggningsfat, Längd 29-24. Bredd 20-17.
Bruksslitage. Märken och repor. Små bucklor.