BORDSPENDYL, brons, Le Roy et Fils, Frankrike, 1800-talets andra hälft.

Centrala ur flankerade av termometrar, krönt av putto med himmeslglob. Pendel finns. Höjd: 60 cm, Bredd: 42 cm Nyckel finns.

Slitage, repor, buckor, skador. Ej funktionstestad. Nyckel finns.

Utropspris
6 000 SEK