BICORNE I ASK, för svensk ämbetsman, omkring 1900.

Med landskapsvapen. Hälsingland och Västerbotten. Svartlackerad ask. Hattens längd 40 cm.

Slitage. Asken med sprickor, färgbortfall och smärre skador.

Proveniens

Enligt uppgift Jägmästaren Kurt Fougberg.

Utropspris
1 500 SEK