CARL MAGNUS, färgetsning, signerad och daterad -81, numr 166/250. Bok medföljer.
Komposition, 24 x 14 (bladstorlek 49 x 38 cm).
Ej examinerad ur ram.
Carl Magnus är en svensk skulptör, grafiker och bildkonstnär född i Getinge, Halmstad. Han var verksam som lärare i skulptur på Valands konsthögskola i Göteborg och professor i måleri på Konsthögskolan i Stockholm. Magnus målade under 1960-talet expressiva och kraftfulla målningar, senare övergick han till att skapa skulpturer och måleri uppbyggda av enkla geometriska och arkitektoniska former med symboler som obelisker, pyramider och trappor.