BRÄNNVINSSKÅL, tenn. Gottlob Friedrich Baumann, Hudiksvall.

Mästare i Hudiksvall 1789-1826/31. Runt livet svisselerad blomdekor samt initialer. Hänklar i form av fabeldjur. Dimater 20, höjd 13.

Slitage. Märken och repor.

Utropspris
4 000 SEK