KARTA, handkolorerad etsning, "La Sicile", efter Alexis Hubert Jaillot, 17/1800-tal.

"La Sicile divisee en ses trois Provinces ou Valees scavoir Valle di Demona, Valle Di Noto et Valle Di Mazara". Plåtstorlek ca 42,5 x 53. Ursprungligen från sent 1600-tal.

Oramad. Flertalet veck. Gulnad. Revor. Fläckar.

Utropspris
1 500 SEK