Knut Ander

(Sverige, 1873-1908)
Knut Ander
(Sverige, 1873-1908)

KNUT ANDER, etsning. Signerad och numrerad 12/50. Utförd 1907.

Konvalescent. Plåtstorlek 23,6 x 16,2 cm, bred marginaler.

Smärre gulnad. Oramad.

L..-O.. Johansson, A. Johansson & L. Löfgren, Knut Ander, Gammelkils Hembygdsförening, 2012, s. 23, ill. nr. 11

Knut Ander är en av Sveriges främsta folklivskildrare kring förra sekelskiftet. På grund av sjukdom som tidigt ändade hans liv är hans måleriska produktion ytterst begränsad. Idag är han mest känd för sina grafiska verk och räknas som en av av våra främsta moderna grafiker. På grund av fattigdom arbetade han om sina plåtar, inte sällan upp till sex gånger, tills plåten blev så tunn att den blev oanvändbar. Flera av hans grafiska blad är därför kända endast i ett exemplar. Som etsare har han ofta jämförts med Zorn. Även om bägge konstnärerna i den tekniska fulländningen har beröringspunkter, är deras förhållande till motiven diametralt olika. I jämförelse med Zorn, uppvisar Ander i sina människoskildringar en starkare närmast andaktsfull inlevelse och fördjupning.

Under första hälften av 1900-talet utkom två monografier om konstnären; A. Tallberg, Knut Ander, några anteckningar om ett konstnärsöde, 1913 och N. Lindgren, Knut Ander, Östgöta Konstförening, Linköping, 1933. Under senare år har intresset för Knut Anders konst ökat markant. 1973 anordnades en minnesutställning på länsmuseet i Linköping och 1993 en Knut Ander utställning på Norrköpings Konstmuseum. 2012 utkom en ny monografi av L. O. Johansson, av A. Johansson & L. Löfgren utgiven av Gammelkuls Hembygdsförening där Ander föddes.

Utropspris
2 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

99. Michael Schilkin, skulptur, stengods, ett liggande föl, Arabia, Finland 1946.
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Budhistorik
14 000

ditt bud
13 000

ditt bud
12 000

ditt bud
Aktuellt bud:
14 000 SEK