Pokalformad med kvadratisk fot. Dekor med pärlstav. I sidorna hänklar med volutavslut samt draperingsdekor. Höjd ca 43 cm.
Slitage, repor, bucklor, anlöpningar, korrosionsskador, lösa gångjärn kompletterade med spik. Ej funktionstestad.