SAMOVAR, vitmetall, Ryssland, 1800-tal.

Pokalformad med kvadratisk fot. Dekor med pärlstav. I sidorna hänklar med volutavslut samt draperingsdekor. Höjd ca 43 cm.

Slitage, repor, bucklor, anlöpningar, korrosionsskador, lösa gångjärn kompletterade med spik. Ej funktionstestad.

Utropspris
3 000 SEK