KANOPKÄRL, kalksten, Egypten troligen forntida och sentid 664-331 f Kr.

Huvud föreställande Imsety. Höjd 41 cm.
Medföljer kopia av tidskriften "Alla Krönika" nr 6, 1926. Där omnämns kanopkärlet i ett hemma hos reportage.

He is one of the four sons of Horus. Imsety's role was to protect the liver of the deceased and was the guardian of the South. He was protected by the goddess Isis.

Slitage, repor, nagg, avslag. Troligen sentida lackad yta.

Proveniens

Professor Hjalmar Crohns, Grankulla, Helsingfors 1920-tal. Därefter hans familj.

Utropspris
20 000 SEK