SMYCKESKRIN/MINIATYRSKÅP, trä, Kina, 1900-talets mitt/andra hälft.

Raka sidor med rik beslagsdekor av mässing. Inläggningar i nefrit. Pardörrar med innanför liggande lådor, tygklädd inredning för smycken.
Höjd 31,5. Längd 20,5 cm. Bredd 15 cm. Nyckel finns.

Repor, slitage.

Utropspris
1 500 SEK