SERVIS, 50 delar, porslin, Kornilov (Корнилов), S:t Petersburg, Ryssland ca 1900.

13 förrättstallrikar, diam. 21 cm
13 flata tallrikar, diam. 24,5 cm
10 sopptallrikar, 24 cm
6 assietter, 16 cm
avlångt serveringsfat, 61 cm
2 serveringsfat à 47 cm
runt serveringsfat med konturerad kant, diameter 37 cm
2 terriner med lock, längd inkl. hänklar, 28 och 38 cm
såssnipa samt serveringsskål på fat, längd 22 cm

Bruksslitage, hårfin spricka, enstaka kantnagg. Dekoren ställvis något sliten.

Utropspris
800 EUR