SERVIS, 50 delar, porslin, Kornilov (Корнилов), S:t Petersburg, Ryssland ca 1900.

13 förrättstallrikar, diam. 21 cm
13 flata tallrikar, diam. 24,5 cm
10 sopptallrikar, 24 cm
6 assietter, 16 cm
avlångt serveringsfat, 61 cm
2 serveringsfat à 47 cm
runt serveringsfat med konturerad kant, diameter 37 cm
2 terriner med lock, längd inkl. hänklar, 28 och 38 cm
såssnipa samt serveringsskål på fat, längd 22 cm

Bruksslitage, hårfin spricka, enstaka kantnagg. Dekoren ställvis något sliten.

Auction closed
800 EUR
The auction is closed.