DOPFAT, mässing, troligen Sydtyskland, Nürnberg 1500-tal.

Mässing. Upphöjd mitt med en krans av gotiska fiskblåsor. Inskriftsband med minuskler. Diameter 52 cm.

Smärre lagning på baksidans mitt. pålödd upphängning skadad.

Utropspris
10 000 SEK