RÖKELSEKAR. Brons, Japan, sen Meiji (1868-1912), omkring år 1900.

Urnformad med reliefdekor av fåglar och kvistar, hänklar. Genombrutet lock med krönande påfågel. Ställning med tre ben. H tot 51 cm.

Bucklor, slitage. En vinge avbruten, lös del medföljer.

Utropspris
6 000 SEK