LYKTOR, ett par, DODO, England, 1900-talets första hälft.

Varningslyktor. Rödlackerade. Tre av sidorna med röda glas, dörr med bakomliggande fotogenlampa (troligen för fotogen). Märkta med vitmålad fladdermus samt med texten DODO BAT. Höjd ca 38 cm.

Slitage, repor och märken. Rostangrepp. Pigmentbortfall. Ej funktionstestade.

Utropspris
3 000 SEK