SKEPPSMODELL i glasmonter, 1900-talets andra hälft.

Modell i trä av den fyrmastade stålbarken "Pamir". Monterns längd 112 cm, djup 30 cm, höjd 63 cm.

Sedvanligt slitage.

Hon var det sista kommersiella seglande lastfartyg som rundade Kap Horn (1949) och gick under i en storm vid Azorerna 1957.

Utropspris
4 000 SEK