JORDGLOB, Dr. Krauses Handels- och Samfärdsglob, Leipzig, 1900-talets första hälft.

Rund for i svartmålat trä. Höjd ca 63 cm.

Slitage, gulnad. Skador, lagningar.

Utropspris
1 500 SEK