FOLKDRÄKT, herr, troligen Kinda, 1900-tal.

Storlek ca 48/50. Gula byxor, randig väst, mörkblå kavaj, m.m. Hög hatt med hattask i svart skinn och tillhörande hattborste.

Bruksslitage. Hål i fodringen. Hattask med repor och skav. Höghatt med bortskav och aningen bucklig. Nyckel saknas.

Utropspris
1 500 SEK