NAGINATA, Japan, Edo-perioden

NAGINATA, Japan, Edo-perioden

Böjd klinga i stål. Skaft i trä med inläggningar i pärlemor. Lackerad skydd till klinga. Klingans längd ca 33 cm. Total längd ca 214 cm.

Slitage. Fästplugg till klinga saknas. Dekor skador. Klinga med hårt slitage.

Utropspris
8 000 SEK