PARTI ORIENTALISKT, 7 delar, Kina tidigt 1900-tal.

Skrivunderlägg av trä med tre lådor, kantsarg, genombruten dekor, 41 x 28, i en av lådorna medföljer ett brev skrivet av en Mandarin till missionären David Törnvall. Skrivutensilier varibland ett penselställ av sten. Två dosor av metall. Mindre bordsspegel av trä med ramdekor av pärlemor, höjd 15,5 cm.

Slitage, sprickor, mindre fläckar. Spegeln med lagat bakstycke. Skrivunderlägget med större spricka och löst i fogarna.

Proveniens

I säljarens familj sedan 1920-talet.

Utropspris
2 000 SEK