BACKGAMMONSPEL, omkr sekelskiftet 1900.

Rektangulär form. Med inlägg av ben. Ihopfällbart, med utvändig spelplan och invändigt med backgammonspel. 4 tärningar. Senare spelpjäser, 15 vita samt 15 svarta. 43,5 x 42,5 cm.

Bruksslitage. Mindre skador, ett inlägg saknas, ett är löst. Nagg. Senare spelpjäser.

Utropspris
1 500 SEK