Madeleine Pyk – en samling F769

Axel Peter

(Sverige, 1863-1942)
Axel Peter
(Sverige, 1863-1942)

AXEL PETER, olja på pannå, signerad och daterad 1902.

Brygga vid strand. Ca 28 x 42 cm.

Rispor, stötskador, färgbortfall, krackelyr.

Konstnär

Axel Peter var en svensk bildkonstnär född i Mönsterås. Han studerade för Edvard Perséus vid Konstakademien samt i Paris och Tyskland. Peter var medlem i Opponentrörelsen där bland andra Richard Berg, Nils Kreuger, Karl Nordström, J.A.G. Acke, Gustaf Fjaestad och Eugène Jansson ingick. Peter har ett eget uttryck i sina målningar och hans målningar föreställer ofta vackra landskap, stadsvyer, porträtt och blomsterstilleben.

Utropspris
2 500 SEK