TALLRIKAR, 5 st, tenn, rokoko, Johan Gustaf Ryman, Stockholm resp Tyskland. 1700-tal.

3 tallrikar av Ryman, 1776, 2 av tysk tenngjutare Georg Neeff. Runda, flata med konturerad kant. Diam 24 cm.

Slitage, slagmärken, repor, graverade initialer. Några med målad ägarmärkning i rött undertill.

Utropspris
4 000 SEK