PARTI TENNFÖREMÅL, 4 st, bland annat Erik Wikgren, Nyköping, 1819.

Två burkar med skruvlock. Dessa troligen från Tyskland (höjd ca 8,5 respektive 13 cm). Stop från England (höjd ca 16 cm). Skål med handtag på vardera sida, Erik Wikgren, Nyköping, 1819 (diameter ca 12, höjd ca 5 cm). Samtliga föremål är tillverkade under 1800-talet.

Slitage, repor och nagg/märken. Bucklor. Graverade bokstäver samt siffror. Skål med senare handtag samt lagning på stop.

Utropspris
1 500 SEK