GRÖTSKÅL, tenn, Erik Wikgren (verksam 1805-1846), Nyköping, 1850.

Rund form med löst lock. Gångjärnsförsedda handtag på vardera sida. Diameter ca 21, höjd ca 18 cm.

Slitage, repor och nagg/märken. Mindre bristningar. Bucklor. Gravyr.

Utropspris
1 200 SEK