URNA SAMT KANNA, lergods, Cypern, forntida.

Rundad med uppdragen hals och två hål, målad geometrisk dekor i rött. Kanna med rundad kropp, kort smal hals med pip och handtag, målad dekor i svart. Höjd 17-21 cm.

Slitage, nagg, sprickor, kannan med lagning.

Proveniens

Donatorn till Cypernexpeditionen Erik Åqvists samling.

Utropspris
1 500 SEK