Allmoge
479680

HÖRNSKÅP, allmoge, Dalarna, märkt 1836. Tillskrivet Ivares Daniel Andersson, Rättvik.

Två delat. Bemålat i blått. Dörrpar med speglar och dekor av stiliserade blommor. Bakomliggande hyllplan. Märkt "J.L.E.D. 1836". Längd 114, bredd 76, höjd ca 198 cm. Nyckel finns.

Maskstunget. Slitage. Nagg. Sprickor.

Utropspris
12 000 SEK