CIGARRETUI, PIPA och TUBKIKARE, läder, mässing, trä, 1800-talets slut och 1900-talets första hälft.

Etuiet i läder med präglad dekor samt märkt "English make Warranted". Längd, slutet etui, 13,5 cm.
Pipa, längd 49 cm.
Kikarens längd max. längd 45 cm.

Ej funktionstestade. Kikaren med invändig skada, spricka i lädret. Märkbart slitage, lösa delar.

Utropspris
150 EUR