BESTICK, 170 delar, stål, "Sessan", Nilsjohan, 1900-talets andra hälft.

21 matgafflar varav en troligen tillverkad under annan tidsperiod, längd ca 19 cm
29 matknivar, längd ca 20,5 cm
33 matskedar, längd ca 19,5 cm
11 dessertgafflar, längd ca 16 cm
6 dessertknivar, längd ca 17 cm
7 dessertskedar, längd ca 15 cm
13 kaffeskedar, längd ca 12 cm
18 smågafflar, längd ca 12 cm
10 smörknivar, längd ca 16,5 cm
5 sillgafflar, längd ca 14 cm
9 hummergafflar, längd ca 18 cm
3 osthyvlar varav en av något skiftande modell, längd ca 22 cm
1 tårtspade, längd ca 25 cm
1 serveringssked, längd ca 22 cm
2 is-tänger, längd ca 15 cm
1 soppslev, längd ca 26,5 cm

Bruksslitage. Repor, märken, fläckar.

Utropspris
3 000 SEK