Hamrad dekor. Martin Artedius, Linköping 1792, diameter 30 cm. Carl Widholm, Örebro 1780. Diameter 35 cm.
Det större fatet med monogram och datering 1845 i botten. Bruksslitage. Bucklor. Båda lagade.