Madeleine Pyk – en samling F769

FIGURIN, rökkvarts, Kina, tidigt 1900-tal.

Stående mytologisk figur. H 31. Proveniens "telefonkungen", Lars Magnus Ericsson och därefter hans efterkommande. Enligt familjetraditionen fungerade den som skyddsgudinna i telefonkungens bil.

Slitage, repor, nagg.

Provenance: The founder of telefonecompany Ericsson, L.M. Ericsson. Thereafter his family. Former use as protective deity in his car.

Utropspris
3 000 SEK