Madeleine Pyk – en samling F769

TRÄPANELER, 6 st, snidat trä, bl.a 1600-tal.

Bl.a ek. Två stycken med djupt skuren floral dekor samt en med porträtt i profil, mått 48,5 x 21,5 cm respektive 21 x 36,5 cm. En med polykromt bibliskt motiv i hög relief, mått ca 43 x 27 cm. Ett överstycke med voluter och putti, längd ca 40 cm. En med sarkofagliknande motiv, längd 39 cm.

Slitage. Sprickor, materialbortfall. Vissa något maskstungna.

Utropspris
4 000 SEK