SMYCKESKRIN, trä, Kina, 1900-talets mitt/andra hälft.

Raka sidor med rik beslagsdekor av mässing. Inläggningar i nefrit samt sten. Pardörrar med innanför liggande lådor, tygklädd inredning för smycken.
Höjd 21,5. Djup 12 cm. Bredd 15,5 cm.

Lås medföljer men saknar nyckel.

Repor. Slitage.

Utropspris
1 500 SEK