Gångjärnsförsett lock med infällt mynt, detta med Gustaf V. På tre runda fötter. Förgylld insida. Höjd ca 11 cm.
Smärre slitage, mindre repor och märken. Gåvogravyr. Anlupet. Otydlig årsstämpel.