3 med hamrad dekor. 1 par Adolph Helleday, 1788, diameter 22 cm. Gustf Lundwall 1752-1768, diameter 20 cm. Martin Moberg, 1810, diameter 19 cm. Petter Lagervall, 1754, diameter 20 cm.
Bruksslitage. Repor och märken. Bucklor.