TEKANNA, LJUSSTAKE, VAS SAMT RÖKELSEKAR, sannolikt nysilver, Kina, 1900-tal. Vikt ca 1360 gram.

Tekanna med dekor av bladverk, ledad hänkel, höjd 19 cm. Ljusstake med dekor av lotusblad, höjd 18 cm. Vas med dubbla hänklar, höjd 10 cm. Rökelsekar med genombrutet lock, höjd 9 cm.

Rökelsekar med lös hänkel. Bruksslitage. Några fläckar.

Utropspris
1 500 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?