RÖKELSEKAR, patinerad brons, Kina, sen Qingdynasti, 1800-tal.

Rektangulärt kar med lock krönt av fohund, två hänklar, fyra tassfötter. Dekor i relief av bl.a växter. Sockel i svärtat trä med genombruten mönstrad dekor. Höjd ca 16,5 cm, sockelns höjd ca 5,5 cm.

Slitage. Fläckar invändigt, märken. Sockeln med materialbortfall.

Utropspris
1 500 SEK