TEKANNA samt KANNA, Yixing-gods, 1900-talets början.

Med tennmonteringar i form av drakar och lyckotecken. Tekannan med hänklar av mässing. Höjd 10,5 resp 17,5 cm.

Lagade, skador. Delar av tennsmonteringen saknas på tekannan.

Proveniens

The Collection of Erik Nordström

Utropspris
1 500 SEK