Erik Chambert

(Sverige, 1902-1988)
Erik Chambert
(Sverige, 1902-1988)

DAGBÄDD, Erik Chambert, Chamberts Möbelfabrik Norrköping, 1930-tal.

Fanerad med björk och jakaranda. Delvis mörkbetsad björk. Ben med skuren bladdekor. Kortsidor med intarsiadekor. Textilklädd sits. Längd ca 203. Bredd 80. Höjd 71 cm.

Lös rygg med olik klädsel medföljer. Repor och märken. Mindre avslag på fot. Klädsel endast domestik.

Formgivare

Erik Chambert (1902-1988) var formgivare och konstnär. Chambert arbetade under sin långa karriär främst som möbelarkitekt i familjeföretaget Chamberts Möbelfabrik i Norrköping. Chambert fick sitt genomslag genom utställningar som Stockholm 1930, Chicago 1933, Paris 1937 och New York 1939. Under 1940-50-talet utvecklade Chambert en personlig stil med mer raffinerade modeller. Hans möbler var ofta av hög kvalitet med tanke på hans bakgrund som snickare. Några av Chamberts ikoniska möbler är stolen "Poem" samt skåpet "Livets Vägskål". Han blev också erkänd som konstnär med sina abstrakta verk under 1950- och 60-talet.

Utropspris
10 000 SEK